اندیشه ایمنی ۱

اندیشه ایمنی

قسمت اول:

ایمنی، سلامت و بهداشت محیط درصنعت ساختمان

متاسفانه تلفات و صدمات انسانی و خسارات مالی درصنعت ساختمان پس ازتصادفات رانندگی درکشور، نگران کننده است .این در حالی است که حوادث در صنعت ساختمان چندین برابر اغلب کشورهای دنیاست .
موسسات و سازمانهای مختلف برحسب نقش و وظیفه ای که به عهده دارند اقدام به جمع آوری آمارواطلاعات حوادث مینمایندکه عمدتا”به منظور ارائه خدمات ودعاوی خانواده های قربانیان و آسیب دیده است.
این آماربخشی ازکل حوادثی است که همواره درکشوراتفاق می افتد و به عنوان یک مرجع آماری نمیتوان به آن استنادکرد.چراکه دوسوم حوادث به دلایل مختلف که در این بحث نمی کنجد معمولا”پنهان می مانند.
درکشورما پیرامون موضوع ایمنی،سلامت وحفاظت محیط زیست کارهای زیادی صورت گرفته اما اثرات آن در کاهش حوادت آنچنان ملموس نیست زیرا در صنایع ما غالبا” ایمنی را از منظرالویت نمی بینند و جدی تلقی نمی نمایند وبعضا” به حساب نمی آورند مگر به اجباروتحکم از سوی سازمانهای ذیربط.
تقاضا می شود فقط یک لحظه بیندیشیم که اگر پیشگیری وحفاظت ازجسم و جان نیروی انسانی که سرمایه اصلی در دستیابی به اهداف هر سرمایه گذاری به حساب میاید درالویت نباشد چه چیزی اولی تر است ؟ وآیا جان و عمر انسانها جای گزینی دارد ؟.
بعلاوه نیروی انسانی که در کاری رشد نموده و درخورانجام وظیفه میشود یقینا” برایش زمان و هزینه صرف شده است.
درشرایط فعلی ازعمده مشکلاتی که درصنعت ساختمان با آن مواجه هستیم نگاههای تک بعدی و سلیقه ای و متاسفانه درپاره ای موارد منافع محوراست ومتاسفانه اندیشه ایمنی جایگاهی ندارد.
لذا برای رهایی از این وضع ،چرخش نگاه همه جانبه وجدی به فرهنگ و اندیشه ایمنی و عمل به آن است که میتواند در کاهش حوادث و خسارات مالی وهزینه های سنگین تحمیلی تاثیرگذارباشد.
آگاهی واعتقاد به فرهنگ حفاظت از خود و دیگران مبنای ایمن سازی محیط کار و پیشگیری از حوادث ناگواراست . به عنوان مثال از جمله تصور ناصوابی که دراغلب کارفرمایان و مجریان معمول و مرسوم است این است که همینکه حق بیمه می پردازیم کافی است ودرصورت وقوع حادثه موسسات بیمه وتامین اجتماعی جبران غرامت وخسارت خواهند نمود ودرمقابل از تامین ایمنی افراد درکارگاه تا انجائی که مجبورنباشند سرباز زد وخود را ازمسئولیت حفاظت ازجان انسانها مبرا میدانند.که این خود نگاهی خلاف فرهنگ ایمنی و آزاردهنده .
فرهنگ ایمنی یعنی داشتن اعتقادعلمی وعملی به پیشگیری ازحادثه و اتفاق با استفاده جدی از قوانین ، ضوابط ودستورالعملها ایمنی، نه چاره اندیشی پس از اتفاق که پاره ای اوقات به بحران ختم بشود که البته آن هم لازم است منتهانمی بایست کاربه آن مرحله برسد.
شایسته است در اینجا عرض نمایم که متاسفانه صدای ناقوس بحران بسیار پرطنین تر از صدای پیشگیری کم هزینه شنیده می شود درحالیکه در فرهنگ ایمنی ترنم نسیم پیشگیری آرام بخش است نه صدای فریادهای جان خراش بحران.
لطفا” با رویت جدول ذیل پیامدهای یک حادثه ناگوار ناشی از کاررا در ذهن مجسم فرمائید .

                                                    آثار  و عوارض حوادث ناشی از کار

علت حادثه معلول حادثه

پیامدهای حادثه

خانواده قربانی

کارفرما/ مجری/ ناظر

بی احتیاتی و عدم رعایت ایمنی به هر شکل ودلیل  • منجر به مرگ
• معلولیت• نقص عضو
• ازدست دادن نان آورخانواده
• ایجاد تالمات روحی و روانی
• ایجاد مشکلات اقتصادی
• بهم ریختگی برنامه زندگی
• تغییرمسیرزندگی فرزندان
• مراجعات به سازمان های ذیربط جهت احقاق حق
• ایجاد تالمات روحی و روانی
• تعطیلی کارگاه
• ایجاد هزینه و خسارت اضافی
• پرداخت غرامت تحمیلی
• ایجادگرفتاریهای اداری (پلیس، قوه قضایی،بیمه وغیره)
• ایجاد عدم النفع.
• پرداخت دیه و خسارات طبق حکم قضایی.
• ازدست دادن نیروهای تخصصی
وموارد دیگر.

 

توضیح اینکه : با توجه به ماهیت حادثه ایکه رخ میدهد .ازدهام پرونده و بارمالی برای رسیدگی و پیگیری وترافیک مراجعان به سازمانها وادارات مسئول مانند پلیس ، مراگز درمانی ، قوه قضائیه ، بیمه وغیره انکار ناپذیراست.
لازم میدانم به اجمال اشاره نمایم که در حوادث ناگوار ناشی از کار به نظر بعضی ها، با پرداخت دیه و غرامت و محکومیت مسببین ومقصرین و همچنین ابرازهمدردی با خانواده متوفی یاآسیب دیده که البته پسندیده است موضوع تمام میشود درحالیکه آثارو پیامدهای مخرب روحی وروانی بویژه اقتصادی بازماندگان در نبود یا معلولیت نان آورخانواده که بعضا”مسیر زندگی فرزندان را هم تحت تاثیر قرار میدهد ازنظردور مانده و فراموش می شود.
فراموش نکنیم که همه ما در مقابل ایمن زیستن همدیگر مسئولیم ،چه برسد به اینکه با سوء مدیریت، بی توجهی و سهل انگاری به جان و مال یکدیگر آسیب برسانیم.
اگر بتوانیم با پیاده سازی فرهنگ ایمنی درکارکاه ساخت و ساز سپرحفاظتی برای افرادیکه میخواهند ساختمان ایمن بسازند و به بهره برداری برسانند مهیا نماییم، با کمترین هزینه کاری بس بزرگ ، خدا پسندانه همراه با آرامش خیال رابه خود ودیگران هدیه داده ایم.
نویسنده: نصرالله یونسی مشاور صنایع

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

کافه پلی تحلیل بازی بازی پلی استیشن سینما فیلم خارجی فیلم ایرانی