اندیشه ایمنی ۲

اندیشه ایمنی قسمت دوم

ایمنی، سلامت و بهداشت محیط درصنعت ساختمان

حوادث را میتوان پیشگیری و کاهش داد اگر…..؟
یقینا”هدف سازمان نظام مهندسی از پیاده سازی مقررات ملی ساختمان افزایش کیفیت وایمنی ساختمان درسایه تامین ایمنی وسلامت همه افراد شاغل در پروژههای ساخت و ساز وحفظ محیط زیست( HSE) میباشد.
همانگونه که قبلا عرض شد حوادث ساختمان درایران بعد از تصادفات خودروی منجربه مرگ و میر و خسارات مالی دررده دوم قرار داردکه نشان دهنده عدم رعایت جدی وعملی ایمنی دربخش ساختمان است .
همه میدانیم که کاهش آمارتلفات و صدمات جانی افراد درساختمان منوط به داشتن یک مدیرت یکپارچه معتقد به حفظ سلامت نیروی انسانی در مقابل مخاطرات فراوان پروژههای ساخت وسازاست.
بنا براین کلیه افراد مستقردرکارگاه بویژه نیروهای دستگاه بازرسی، نظارت، کنترل ،مجری وکارفرما ملزم به افزودن دانش ایمنی به دانسته های خود هستند تا بتوانند آگاهانه و با احساس مسئولیت به رعایت و اجرای قوانین ،مقررات،دستورالعملها و الزامات ایمنی بپردازند .
به یاد داشته باشیم که اجرای مقررات و ضوابط ایمنی هنگام ساخت و ساز برای حفظ جان و مال انسانها یک ضرورت و مسئولیت اجتناب ناپذیراست که به هیچ وجه نباید تابع میل وخواسته و سلیقه وحتی منافع شخصی ما باشد ،بعلاوه عدم احساس مسئولیت و سستی وسهل انگاری و بی توجهی درامر پیشگیری ازحرکات و اعمال نا ایمن درکارگاه به هر شکل و دلیل که منجر به وقوع حادثه ناگوارانسانی شود در محاکم قضایی قابل توجیه و دفاع نخواهد بود.

حوادث را میتوان پیشگیری و کاهش داد اگر…..؟
باعنایت به آمارروزافزون حوادث منجر به فوت و جراحات انسانی و خسارات مالی ناشی از کاردرصنعت ساخت و سازکشور بدلایل مختلف عدم رعایت ایمنی و پیشگیری اشاره شده فوق درکارگاه درحین ساخت، ومصائب و مسائل بعد از حادثه، تقاضا میشود به موارد ذیل وراه حلهائی پیشنهادی که انجامش امکان پذیراست عنایت بفرمائید.
به موجب تقبل و تلاش جدی درانجام این طرح اجرایی اهم مزایا و تغییراتی که رخ خواهد داد به شرح ذیل میباشد:
• کاهش آمارمرگ و میرو تقلیل صدمات انسانی درکشور.
• کاهش خسارات مالی
• کاهش پرونده های قضائی
• کاهش هزینه های تحمیلی به موئسسات بیمه در سال برای پرداختهای غرامتهای قابل پیشگیری .
• کاهش تعطیلی کارگاه ساختمان وتقلیل عدم النفع بعلت وقوع حادثه.
• کاهش هرزروی سرمایه های ملی اعم از نیروی انسانی و منابع اقتصادی.
• کاهش مراجعات به موسسات و سازمانهای ذیربط ومراکزدرمانی وصرفه جویی دراتلاف وقت،امکانات وتسهیلات بهداشتی ،درمانی عمومی .
• کاهش آثارمنفی و مخرب تالمات روحی وروانی واقتصادی خانوادههای قربانیان که بعضا”موجب تغییرمسیرزندگی و سرنوشت فرزندان آنان می شود.
• کاهش اثرات تلخ و ناخوشایند روحی و روانی اجتمایی وپیامدهای آن بویژه درنزدیکان و همکاران.
تقاضا مینمایم که تقبل و اجرایی نمودن این طرح توسط یک سازمان واحد و مسئول با اختیارات مربوط صورت پذیرد.
طرح پیشنهادی یک راه کار عملی با اهداف عالیه بشردوستانه حفاظت از جان و مال انسانها و محیط زیست میباشد که در ازاء ارائه این خدمات باارزش یقینا” منبع وممری انتفایی برای سازمان متولی ایجاد خواهد نمود.
در پایان شایسته است خاطرنشان نمایم که همه ما بویژ مهندسین کشوردر انجام وظیفه خطیرمان با تبعت از فرهنگ ایمنی درامر مراقبت و حفاظت از خود و دیگران همواره مسئول خواهیم بود .

نویسنده:نصرا..یونسی مشاور صنایع

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

کافه پلی تحلیل بازی بازی پلی استیشن سینما فیلم خارجی فیلم ایرانی