بیمه زندگی

محمد عبدالله نژاد

بیمه زندگی

 

بیمه + زندگی
آیا بیمه؛ یا تعهد بفروشیم؟
آیا سرمایه بفروشیم؟
در چند سال اخیر بین همکاران ما تب فروش بیمه‌نامه زندگی بسیار به وجود آمده است حال چرا و چگونه بحثی نیست که در حال حاضر بخواهم به آن بپردازم.
سؤال: آیا در این بیمه‌نامه تعهدات بیمه‌گر باید پررنگ باشد یا بخش پس‌اندازی؟ که در صورت حیات بیمه‌شده به‌عنوان سرمایه یا مستمری به وی یا ذینفع وی پرداخت می‌گردد.
در میهنمان این ذهنیت حتی از جانب شرکت‌های بیمه‌گر وجود دارد که باید سرمایه یا مستمری در انقضای مدت، پررنگ به نظر برسد تا بیمه‌گذار استقبال کند این در حالی است که ما تعهد فروش هستیم و عمده فعالیت ما درزمینهٔ انجام تعهدات در صورت بروز فوت و غرامت و خسارت حوادث و جدیداً هزینه‌های پزشکی می‌باشد و سرمایه‌گذاری و مستمری بحث آخر ما است.
همکاران به جهت عدم تضییع شدن حقوق بیمه‌گذار با حداقل تعهدات بیمه‌نامه، مشاوره می‌دهند عموماً هم از پنج برابر حق بیمه پرداختی سالانه و گاها بعضی از شرکت‌های بیمه‌ای می‌توانند تا ۴۵ برابر حق بیمه پرداختی سالانه تعهد یعنی خطر فوت عادی لحاظ نمایند و بر اساس آن سایر تعهدات ازجمله ازکارافتادگی و حقوق سالانه و … با بررسی و تحقیق ساده‌ای در کشورهای صنعتی و نیمه‌صنعتی خیلی راحت می‌توان پی برد؛ که در ملل توسعه‌یافته بیشتر فروش تعهدات پررنگ است و بعداً سرمایه دریافتی موردبررسی قرارمی گیرد.
ما که صنعت بیمه را از آن‌ها الگوبرداری کردیم؛ لااقل الگوی درست‌ودرمان کپی کنیم.
تجربه چند دهه اخیر شخصی این‌جانب نیز اثبات کرده است که چنانچه بیمه‌شده در خلال مدت اعتبار بیمه‌نامه مشکل داشته باشد و بیمه‌نامه وی جوابگو نباشد از یک نفر مشتری راضی به یک یا چند خانواده مشتری ناراضی تبدیل خواهد شد و ما میدانیم یک نفر مشتری ناراضی تبدیل به چندین نفر بلکه چند ده نفر مشتری ناراضی خواهند شد و نوعی بدبینی در آن قسمت اجتماع که می‌تواند بورس کالا خاص یا پاساژ یا اداره و … باشد و شعاع زیادی را پوشش منفی بدهد
پس به جد سفارش می‌شود تعهدات بیمه‌نامه زندگی را ملاک قرار دهیم نه ذخیره ریاضی که در ظاهر خوشایند بیمه‌گذار می‌باشد.
شخصی که سالانه یک‌میلیون تومان حق بیمه می‌دهد اگر ده درصد نیز به‌عنوان پله استفاده کند و قرار باشد در پایان مدت بیست سال حدود ۳۰۰ میلیون دریافت دارد اگر مبلغ ۲۸۰ میلیون هم دریافت دارد؛ اشکال ندارد.
فقط فکر کنیم این فرد اگر در خلال مدت بیمه‌نامه حادثه ببیند و یا دچار بیماری‌های سخت یا حتی خدای‌ناکرده فوت گردد؛ حال که نیاز به حمایت مسلم صنعت بیمه دارد، چه خواهد شد؟
حتی در بسیاری از شرکت‌های بیمه‌ و شرکت بیمه دانا کارشناسان از قبول سی برابر سرمایه فوت اجتناب می‌کنند که توصیه می‌شود محکم و پایدار و مصر بر کار درست بیمه‌گری باشیم ما امنیت ناشی از حوادث و بیماری‌ها را برای مردم اولویت اول داریم. در حال حاضر سود بانکی نیز طی چند وهله جهت رونق بنگاه‌های اقتصادی و بخصوص بخش تولید سقوط داشته است. حالا بهترین فرصت می‌باشد که تجدیدنظر کنیم و روال فروش را عوض کنیم.
یادمان باشد آفاتی که بر سر چای و تولید آن نازل کردند (طی چند دهه سود جویان آرام‌آرام با سرریز کردن چای نامرغوب و غیراستاندارد از راه قاچاق به مقابله با چای وطنی پرداختند. وقتی اعتراض به رنگ و طعم آن چای شد، مواد شیمیایی قاتى کردن و بخورد ملت دادن) و به دلیل عدم‌حمایت از تولیدکنندگان داخلی و کیفیت پایین چای تولیدی فرصت کاملاً در اختیار این قبیل افراد قرار گرفت تا جایی که در حال حاضر ذائقه عموم میل به چای خارجی دارد. این در حالی است که همگان میدانیم چای موجود در بازار عموماً از طریق قاچاق است و حامل مواد شیمیایی؛ و باز همه اذعان داریم چای تولید وطنی از بو و عطروطعم عالی برخوردار می‌باشد.
ولی ذائقه مردم را عوض کردن؛ کماکان میل به سمت چای … داریم.
در بحث برنج نیز همین منوال حاکم است و ذائقه هم‌وطنان عوض گشته کماکان میل به سمت برنج‌های خارجی داریم. تقریباً همه میدانیم برج دانه بلند در هیچ جای دنیا رشد نمی‌کند آن‌ها قطعات نشاسته همراه مواد شیمیایی هستند که بخورد ما می‌دهند.
نحوه مشاوره و محاسبه تعهدات:
هر نفر آدم بالغ روزانه ۳۵۰۰ کیلوکالری جهت سوخت‌وساز نیاز دارد؛ و این برای کودکان ۲۵۰۰ کیلوکالری می‌باشد.
البته قطعاً برای همه یکسان نیست و به دلایل زیادی مثل وزن و قد و مقدار تحرک روزانه و سیستم سوخت‌وساز و غیره هم‌بستگی دارد. ولی به‌طور میانگین اعداد فوق می‌باشد. حال ما جهت پس‌انداز قسمتی از این کالری را به بدن ندهیم و نرسانیم. فرضاً مقدار مرغ در غذای روزانه یا برنج حتی سیب‌زمینی را کاهش دهیم و به فرزندمان بجای ۲۵۰۰ کیلوکالری روزانه ۱۵۰۰ کیلوکالری بخورانیم؛ حاصل چه خواهد شد؟ آیا فرزندی شاداب و سرحال بدونِ هرگونه عوارض جسمی و روحی تربیت خواهد شد؟ و سال‌ها بدون مشکل زندگی و به سن جوانی و میانه‌سالی و پیری خواهد رسید؟
قطعاً همه موافق هستیم چنین نخواهد شد. یکی از دلایل افزایش جمعیت کره خاکی ما شناخت سوخت‌وساز بدن انسان است و استفاده به‌اندازه از مواد خوراکی (تأمین کالری بدن) که باعث افزایش طول عمر می‌گردد و عدم توجه به کاهش و حتی افزایش مقدار کالری به بدن باعث عوارض جبران‌ناپذیری می‌گردد.
حتی در خیلی از موارد از قرص‌ها نیز مانند قرص آهن استفاده می‌گردد.
داستان بیمه زندگی هم می‌تواند همان کالری لازمه باشد؛ کمتر از حد لازم در مواقع لزوم باعث عوارض غیرقابل جبرانی می‌گردد؛ و قطعاً بیشتر از حد نیز نیاز نیست، چراکه انباشت آن همانند انباشت چربی در بدن باعث کندی در حرکات روزانه می‌شود. پس لازم است همه مشاوره‌هایمان بجا باشد.
در بحث بیمه نباید اجازه بدهیم همین منوال حاکم گردد. (داستان چای و برج و) با بررسی و پیدا کردن نکات درست و ویرایش آن و اطلاع‌رسانی درست به بیمه‌گذاران قبل از عوض شدن افکار و ذائقه هم‌وطنان عزیزمان قراردادهای درست‌ودرمان انعقاد کنیم و بیمه‌گزاران را به سمت کیفیت و پوشش‌های کامل‌تر بیمه زندگی هدایت کنیم. نه حتی بیش‌ازحد لزوم توصیه کنیم.
به امید اینکه هر هم‌وطن ایرانی حداقل یک فقره بیمه زندگی خریداری نماید تا آرامش آینده خود را در این مقوله در حد ملل صنعتی درک و حس نماید و امید به زندگی افزایش بیابد. البته میسر نخواهد شد؛ مگر با درک
کامل همکاران عزیزم در شبکه فروش بیمه‌های زندگی؛ به امید آن روز …

نویسنده: محمد عبدالله نژاد انارستانی

نظرات

 • علی بیمه گفت:

  سلام مطلبتون عالی بود.
  اینکه نماینده بیمه از سود ودریافتی آخر قرارداد بیشتر صحبت می کند به این دلیل است که جامعه ما دچار نوعی سود زدگی است. مردم جامعه ابتدا سود برایشان ملموس است نه پوشش های بیمه ای، اما هنگام حادثه تازه یادشان می آید که بیمه نامه را بایستی با چه شرایطی انتخاب می کردند.
  از آنجایی که انسان کلا فراموش کار است. موقع حادثه هم هرآنچه که نماینده بیمه درجهت مصالح بیمه گذار گفته را هم به یاد نمی آورد.
  کاری که ما انجام می دهیم این است که از بیمه گذار امضا می گیریم که موارد مربوط به بیمه عمر از جمله سود ارزش بازخرید،فوت ، دریافتی فوت براثر حادثه ، … برای شما توضیح داده شد. واین متن به صورتی است که فرد خودبخود با خواندنش تصمیم به امضا می گیرد.

 • علی گفت:

  خیلی خودمانی توضیح دادید

 • فاطمه مرادی گفت:

  به مقوله مهمی اشاره کردید که متاسفانه خیلی به این مسئله در خرید بیمه نامه عمر نه بیمه گذار و نه بیمه گر توجه زیادی ندارند و فقط اصلی ترین موضوع خرید بیمه نامه بخش پس اندازی قراداد میباشد .
  باسپاس فراوان از یادآوری به جا و دقیق شما

 • نظرتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

  کافه پلی تحلیل بازی بازی پلی استیشن سینما فیلم خارجی فیلم ایرانی