مدیریت ریسک در بخش عملیاتی

 

مدیریت ریسک در بخش عملیاتی

گروه آموزش و مشاوره اریکه تجارت با بهره گیری از تجارب کارشناسان و همکاران و مشاورینی که از سالها مطالعه و بررسی در حوزه مدیریت ریسک – مدیریت ایمنی و حفاظت صنعتی – مدیریت بهداشت کار و مدیریت بیمه و امور مربوط به موارد حقوقی و فنی در شاخه های ذیربط، درصدد ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ایی مورد نیاز حرف و مشاغل مختلف است میباشد، از آنجائیکه براساس تقسیم بندی علمی، مدیریت ریسک بعنوان علم سرشاخه سایر خدمات حوزه« خطرات» شناخته می شود و نگرشی جامع نگر به انواع خطرات دارد در تعریف مدیریت ریسک آمده است : « فرآیند کاربرد سیستماتیک سیاست ها و خط مشی ها، رویه ها و روش های مدیریتی برای تحلیل، ارزشیابی و کنترل ریسک ها را مدیریت ریسک می گویند».
انسان ها در زندگی روزمره خود با انواع خطرات و ریسک ها مواجه میباشند این ریسک ها با تبدیل معیشت روستایی به صنعتی و رشد روزافزون تکنولوژی و شهرنشینی و افزایش سرعت در امور کارها هر روزه افزون تر می گردد لذا اجرای مدیریت ریسک و انجام اقدامات کنترل ریسک ضروری میباشد.
به منظور اجرای فعالیت های مدیریت ریسک در بنگاه های صنعتی – کشاورزی – خدماتی و مجتمع های مسکونی و سایر محیط های شغلی و زندگی فرآیند مدیریت ریسک عبارتست از :
۱ – شناسایی ریسک یا ریسک ها
۲ – اندازه گیری ریسک
۳ – ارزیابی ریسک 
۴ – تصمیم گیری به منظور نگه داری یا انتقال ریسک ها
۵ – نحوه انتقال ریسک به حاملان آن
اصولاً ریسک را در کوتاه ترین تعریف « احتمال وقوع خطر» نامیده اند لذا ابتدا باید خطر را تعریف کنیم « خطر عامل صدمه و آسیب است و می تواند به صورت های فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی، ارگونوییکی و روانی ظاهر شود».
اکنون با آشنایی تعریف خطر ریسک را تعریف کنیم : « ریسک احتمال به وقوع پیوستن صدمات حاصل از یک خطر را گویند» .
۱ – شناسایی خطر یا ریسک چیست؟ « شناسایی خطر تکنیکی است برای شناسایی خطرات عمده ای که در یک فعالیت خاص وجود دارد».
۲ – اندازه گیری ریسک چیست؟« اندازه گیری ریسک عبارتست از محاسبه پیامدهای خسارتهای کمی حاصل از وقوع ریسک را گویند».
۳ – ارزیابی ریسک چیست؟ « ارزیابی ریسک یک نگاه سازماندهی شده به خطرات بالقوه محیط کار و ریسکی است که این خطرات برای افراد و دارایی ها ایجاد می کنند».
۴ – تصمیم گیری به منظور نگه داری یا انتقال ریسک ها: در مرحله تصمیم گیری اصولاً اقدامات کنترل ریسک صورت می پذیرد – الف: حذف ریسک – ب: کاهش ریسک – ج: پذیرش نگه داری ریسک – د : انتقال ریسک
۵ – نحوه انتقال ریسک : مسئولیت ریسک در ازای پرداخت وجهی به سازمان دیگر منتقل می شود. برای مثال خرید بیمه نامه – انتقال ریسک به صندوق های حمایتی از جمله فعالیت های انتقال ریسک تلقی می گردند. 
در خصوص این فرآیند پنج گانه در مقالات آتی به تفکیک به بحث و بررسی خواهیم پرداخت.
حفاظت صنعتی : اصولاً ایمنی، حفاظت فنی و بهداشت صنعتی رشته وسیع و گسترده ای است که تحت عنوان «حفاظت صنعتی» به مجموعه قوانین، اصول و مقرراتی گفته می شود که با بکار گرفتن آنها بتوان نیروی انسانی و سرمایه را در مقابل خطرات مختلف و محتمل در محیطهای صنعتی به نحو موثری حفظ و حراست کرد و مالا یک محیط کاری بی خطر و سالم جهت افزایش و کارآیی کارکنان به وجود آورد.
بهداشت صنعتی : بهداشت صنعتی عبارتست از فراهم آوردن موجبات سلامتی، تندرستی و شادابی روح و جسم کارکنان در محیط کار و همچنین مراجعان به سازمان و رعایت اصولی که از بیماریها و حوادث ناشی از کارهای صنعتی جلوگیری می کند.
ارگونومی: دانش با ارزش جدیدی است که بعد از جنگ دوم جهانی زاده شده و به سرعت مراحل رشد تکوین و تکامل خود را طی کرد. به آن نامهای « مهندسی انسانی»، « مهندسی عوامل یا فاکتورهای انسانی» و « دانش هماهنگ سازی میان انسان، ماشین و محیط»، « روانشناسی مهندسی» و « فیزیولوژی کار» داده شده است.
بیمه چیست؟ در تعریف بیمه ماده یک قانون بیمه می گوید: « بیمه عقدی است که به موجب آن یک طرف تعهد می کند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر در صورت و قوع یا بروز حادثه خسارت وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی را بپردازد» .
در خصوص موارد مطروحه در فوق با استعانت از خداوند متعال، و بهره گیری از دانش و تجربه کلیه کارشناسان – مشاورین  و مجربین از زوایای به بحث و گفتگو خواهیم پرداخت و در راستای ایفای نقش آموزی و مشاوره ایی در حوزه مدیریت ریسک و زیر شاخه های آن و انجام خدمات شایسته در این بخش از هیچ کوششی فروگذاری نخواهیم کرد.
نویسنده : حمیدرضا حاجی اشرفی

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

کافه پلی تحلیل بازی بازی پلی استیشن سینما فیلم خارجی فیلم ایرانی